Laseroterapia – zabieg punktowy, krótkotrwały, wykorzystywany w terapii stanów zapalnych stawów, zapaleniach powięzi, zespołach bólowych stawów i mięśni, w leczeniu trudno gojących się ran, blizn, trądziku i innych uszkodzeń skóry, zespołach cieśni, po urazach, zespołach przeciążeniowych, nerwobólach.
W ofercie naszej placówki wykonujemy zabiegi laseroterapii punktowej w zakresie promieniowania niewidzialnego o długości fali 808 nm. Do zabiegu wykorzystujemy aparat Polaris 2. Jest to urządzenie o małej mocy, której maksymalna wartość to 400 mW. Niskoenergetyczne promieniowanie laserowe oddziałuje na tkanki powodując: poprawę mikrokrążenia, pobudzenie angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń włosowatych, wzrost amplitudy potencjałów czynnościowych włókien nerwowych, wzrost aktywności enzymów, zmiany w potencjałach błon komórkowych, zmiany w wytwarzaniu neuroprzekaźników, hormonów i kinin. Na poziomie komórkowym działania promieniowania laserowego polega na przyspieszeniu wymiany elektrolitów pomiędzy komórką a otoczeniem, działaniu antymutagennym, zwiększeniu syntezy kolagenu oraz białek i RNA oraz ATP.
Prezentowany zabieg nie wywołuje efektu cieplnego, co umożliwia jego zastosowanie w leczeniu stanów ostrych.
Wśród obserwowanych skutków klinicznych zastosowania promieniowania laserowego wyróżnia się przede wszystkim działanie przeciwbólowe, które tłumaczy się hiperpolaryzacją błon komórkowych, wzmożonym wydzielaniem endorfin oraz innymi procesami. Obserwuje się także przyspieszenie procesów regeneracyjnych w tkankach.
Wśród wskazań do zabiegu można wyróżnić leczenie zespołów bólowych kręgosłupa, neuralgii, zespołów bólowych ostrych i przewlekłych po urazach narządu ruchu, a także po operacjach, w chorobach stawów. Laseroterapia przynosi również efekty w pobudzaniu gojenia ubytków tkankowych wykorzystując właściwości regeneracyjne. Zabieg ten stosuje się również w chorobach dermatologicznych, w tym leczenie blizn, w chorobach laryngologicznych, włączając procesy chorobowe toczące się w kałach nosowym i usznym, w zatokach, krtani i gardle, oraz w stomatologii.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących prezentowanego zabiegu polecamy konsultację z wykwalifikowanym personelem naszej przychodni.