Magnetoterapia

Magnetoterapia – zabieg wykorzystujący lecznicze właściwości pola magnetycznego, stosowany w celu przyspieszenia procesów gojenia się ran i złamań, zwiększenia przepływu krwi w naczyniach, ma również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające.

Magnetoterapia, pole magnetyczne, duża cewka

Pole magnetyczne niskiej częstotliwości.

Lecznicze właściwości pola magnetycznego znane są od dawna. Początkowo zabieg magnetoterapii stosowano głównie w leczeniu złamań, natomiast dziś znajduje zastosowanie we wspomaganiu terapii wielu innych dolegliwości. Zastosowanie pola magnetycznego w rehabilitacji polega na wykorzystaniu zjawiska powstawania zmiennego wirowego pola magnetycznego wokół zmiennego pola elektrycznego. W magnetoterapii stosowane są pola magnetyczne o częstotliwości poniżej 100 Hz i indukcji magnetycznej od 0,1 do 20 mT. Efekty działania zabiegu obserwuje się na poziomie komórkowym i zalicza się do nich między innymi: ułatwienie transportu błonowego, zwiększenie absorpcji białek, zwiększenie zawartości DNA w komórce, wpływ na komórkową odpowiedź immunologiczną. Efekty lecznicze opisywanego zabiegu wynikają ze zmniejszenia ilości wolnych rodników, korzystnego wpływu na stany zapalne, dzięki zmniejszeniu ilości mediatorów zapalenia, z większego dotlenienia tkanek dzięki poprawie zdolności transportu tlenu przez krew, ze wspomagania procesów regeneracyjnych oraz wielu innych.

Jedną z największych zalet pola magnetycznego jest zdolność równomiernego przenikania przez wszystkie tkanki, a także opatrunki gipsowe, inne opatrunki oraz ubranie. Metal nie stanowi przeciwwskazań do stosowania zabiegu, co sprawia, że pacjenci po zabiegach endoprotezoplastyki także mogą z niego korzystać. Wśród dolegliwości, w których leczeniu pole magnetyczne może przynosić efekty, znajdują się: opóźniony zrost kostny po urazach, stany zapalne, zespół Sudeck’a, uszkodzenia tkanek miękkich, neuralgie, zaburzenia obwodowego układu krążenia i innel.

Zabiegów pola magnetycznego niskiej częstotliwości nie powinno się stosować w przypadku wystąpienia chorób infekcyjnych oraz stanów podwyższonej temperatury ciała, u chorych onkologicznych, u kobiet w ciąży, chorych po transplantacjach narządowych, chorych posiadających implanty elektroniczne.

Bardziej szczegółowych informacji o wskazaniach i przeciwwskazaniach do stosowania opisanego zabiegu z chęcią udzieli wykwalifikowany personel naszej placówki.

Wykonujemy świadczenia w ramach NFZ
Ząbkowska 18 lok. 61; 03-735 Warszawa
tel. +48 (22) 670 00 63 (PN.-PT: 7.00-19.00)

Polityka cookies