Regularne chodzenie poprawia ogólny stan zdrowia i przeciwdziała chorobom przewlekłym występującym wraz z wiekiem.
Nasi specjaliści zachęcają do stosowania regularnej aktywności fizycznej. Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy stosować wysiłek fizyczny o średniej intensywności trwający 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu. Jedną z najlepszych metod, która umożliwia przestrzeganie powyższych zaleceń jest regularne chodzenie. Ważne jest to, iż zalecane 30 minut aktywności można podzielić w ciągu dnia na 10 minutowe serie. Warto zastąpić różne formy transportu chodzeniem lub jazdą na rowerze. Nawet przejście kilku przystanków pieszo wzdłuż trasy, którą na co dzień pokonujemy komunikacją miejską może spełnić rekomendacje WHO. Dobrym sposobem zwiększania aktywności jest również ograniczanie używania windy na rzecz wchodzenia i schodzenia po schodach. Szczególnie istotne jest, aby nie rezygnować z aktywności fizycznej w miesiącach zimowych, kiedy pogoda nie sprzyja spacerom.
Udowodniono, iż regularne chodzenie przeciwdziała chorobom sercowo-naczyniowym, oraz istotnie wpływa na skład masy ciała. Wystarczy tylko nieznacznie zmienić swój tryb życia włączając do niego regularną aktywność aby zaobserwować mniejszą ilość tkanki tłuszczowej, lepszą tolerancję wysiłków, lepszą koordynację ruchową, a przede wszystkim lepsze samopoczucie. Chodzenie nawet na krótkich dystansach, kilka razy dziennie pomaga utrzymać nam dobrą kondycję. Jest to również doskonała metoda przeciwdziałania chorobie zwyrodnieniowej stawów kończyn dolnych, która jest jedną z przyczyn występowania dolegliwości bólowych.
Należy pamiętać, że brak aktywności fizycznej w życiu codziennym jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia wielu chorób. Brak aktywności fizycznej został uznany za czwartą z kolei wiodącą przyczynę zgonów na świecie, podążając za wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, nikotynizmem, wysokim stężeniem glukozy we krwi, oraz otyłością. Regularna aktywność ruchowa wpływa na zmniejszenie niemal wszystkich powyższych czynników ryzyka, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca, udaru, cukrzycy, nadciśnienia, nowotworu jelita grubego oraz gruczołu piersiowego, a także depresji.
Zachęcamy do wizyty w naszej przychodni po poradę jak prawidłowo dbać o zdrowie i przeciwdziałać chorobom występującym wraz z wiekiem.